Középiskolai tanév, szemeszter Ausztráliában
Az ausztrál középiskolai tanulás előnyei:
- Ausztrália biztonságos, befogadó, multikulturális ország, ami ideális helyszínt biztosít egy féléves vagy hosszabb középiskolai tanévre eltöltésére.
- Több mint 25 000 külföldi diák tanult ausztrál középiskolákban 2005-ben.
- Az ausztrál állam által 2000-ben elfogadott (2006-ban módosított) törvénycsomag, az ESOS Act 2000 messzemenőkig szabályozza a külföldi diákok ausztráliai tanulmányi körülményeit, védi a diákokat, figyel a jólétükre, biztonságukra, iskolai és iskolán kívüli időtöltésükre.
- A Programme for International Student Assessment, (PISA) azaz a Program a tanulók tudásának nemzetközi felmérésére című nemzetközi vizsgálatban 3 évente felmérik, hogy a világ 15 éves fiataljai mennyire tudják a hétköznapi problémák megoldására alkalmazni az iskolában tanultakat, mennyire lesznek képesek megállni a helyüket a munkaerőpiacon és tovább képezni magukat. A 2000-es és a 2003-as vizsgálatokon az ausztrál diákok előkelő helyen végeztek.
- Az iskolai tanulmányokon felül az extra angol nyelvtanulásra, szállásra, ellátásra, iskolán kívüli programokra, kirándulásokra, egészségügyi biztosításra, lelki tanácsadásra is teljes körű szolgáltatást nyújt az ausztrál középiskolai program.
- Az iskolák mellett az OZICO munkatársai is folyamatosan tartják a kapcsolatot az Ausztráliában tanuló diákokkal, egyúttal referálnak a szülők felé.
Kattints az alábbi kérdésekre, hogy mindent megtudhass, amit az ausztráliai középiskolai programokról csak tudni érdemes.
Milyen ausztrál középiskolákban tanulhatok?
Több száz állami és magán iskola közül választhatsz Ausztrália egész területén. Járhatsz koedukált (fiúk-lányok vegyesen) vagy akár csak lány, csak fiú gimnáziumba. Tanulhatsz a belvárosban vagy az ausztrál rokonaidhoz közelebb lévő kertvárosi, esetleg vidéki iskolában is. A magániskolák általában valamilyen egyházi iskolát jelentenek, ilyenbe is beiratkozhatsz.
Mennyi ideig tanulhatok kint?
Jellemzően egy félévre vagy egy teljes tanévre iratkoznak be a külföldi diákok az ausztrál iskolákba. De akár több tanévet is járhatsz ausztrál általános vagy középiskolába.
Hányadik osztályba fogok járni?
Alapvetően ugyanolyan szintű osztályba nyersz felvételt Ausztráliában, mint ahova jelenleg jársz Magyarországon. Ha pl. szeptemberben itthon elkezdted a középiskola 2. osztályát (15 éves vagy), azaz a 10. osztályt, és januártól Ausztráliában tanulsz tovább, akkor az ottani 10. osztályba (Year 10) fogsz járni. Annyi a különbség, hogy ők akkor kezdik a tanévet.
Már 18 éves vagyok de még középiskolába járok. Beiratkozhatok Ausztráliába?
A szabályok értelmében egészen 20 éves korod előtt beiratkozhatsz ausztrál középiskola 12. osztályába, persze, ha Magyarországon már befejezted a 11. osztályt. Az ausztrál 11. osztályba pedig 19 éves születésnapod előtt iratkozhatsz be legkésőbb.
Milyen tantárgyakat tanítanak az ausztrál középiskolákban?
Minden iskolában tanulsz majd angol nyelv és irodalmat, történelmet, matematikát, természettudományokat, művészeti oktatást, testnevelést. De a kötelezőkön kívül még olyan speciális tantárgyakat is felvehetsz, mint pl. digitális média, hangszeres zene, számítástechnika, könyvelés, jogi ismeretek, modern tánc, közgazdasági tanulmányok, sport/rekreáció, természetvédelem stb.
Nehéz a tanulás az ausztrál középiskolákban?
Büszkék lehetünk (egyelőre) a magyarországi középiskolai oktatásra: a magyar fiatalok nagyon jól szerepelnek külföldi iskolákban, előrébb járnak tudásban, mint pl. az ausztrál osztálytársaik. Az itthoni tanulás után könnyűnek fogod érezni a kinti iskolai követelményeket. Azért azt vedd figyelembe, hogy angolul kell tanuljad (újra tanuljad, ha már itthon korábban oktatták) a tantárgyakat, szóval számodra is lesz kihívás.
Milyen az órarend az iskolákban?
Az oktatás hétfőtől péntekig tart. Az első óra 8:40-9:00-kor kezdődik (államtól függően), az utolsó órának 3:10-3:20-kor van vége. Az órák 40 percesek, két óra között csak 5 perc pihenő van, illetve van 2 hosszabb szünet (tízórai szünet, ebédszünet).
Milyen különórákon vehetek részt?
A kötelező iskolai órákon kívül hangszeres zene, különböző sportok (az itthon is ismertek mellett megismerkedhetsz az igazán ausztrál krikett, az ausztrál futball, a "footy" szabályaival stb.), képzőművészeti, informatikai stb. különórákon vehetsz rész. Az ezzel járó külön költségekről munkatársainktól kapsz részletes tájékoztatást.
Milyenek lesznek az osztálytársaim?
Főként ausztrálok :). Persze lesznek más külföldi diákok is (ha nem is magyarok) az iskolában. Az ausztrálok barátságosak, befogadók, szeretnek kikapcsolódni, bulizni, sportolni. és az ottani középiskolások sem mások. Csak tedd meg az első lépést (mosolyt, hello-t) és hamarosan sok ausztrál ismerősöd, barátod lesz.
Milyen bizonyítványt kapok és beszámíttathatom az itthoni tanulásba?
Féléves beszámolót illetve évvégi bizonyítványt kapsz, attól függően, hogy mennyi ideig tanulsz Ausztráliában. Minden tantárgyból lesznek érdemjegyeid és szöveges jellemzés is a tanároktól (sőt, oklevél is, ha kiemelkedően teljesítesz, mint más magyar diákok:)). A kinti tanulmányaid beszámítását az itthoni iskoláddal kell egyeztetni. Általában különbözeti vizsgát kérnek a tanárok, főleg olyan tantárgyakból, amit Ausztráliában nem tanultál.
Leérettségizhetek Ausztráliában?
2 módon is jogosultságot szerezhetsz arra, hogy Ausztráliában érettségizzél:
- ausztrál középiskolában tanulod végig a középiskola utolsó 2 évét (11. és 12. osztály), mialatt csak az ausztráliai érettségi tantárgyait tanulod.
- Magyarországon befejezed a 11. osztályt, amire felmentést kapsz. Ebben az esetben a teljes 12. osztályt kell Ausztráliában elvégezd ahhoz, hogy ausztrál érettségit tehessél.
Mennyit ér az ausztrál érettségi?
Az ausztrál iskolarendszer nemzetközileg elismert. Ausztrál érettségivel bejuthatsz nemcsak az ausztrál egyetemekre, hanem Anglia, USA, Kanada stb. legjobb iskoláiba is. Sőt, az angol nyelvtudásodat is tökéletesen igazolja az ausztrál érettségi. A Magyar Oktatási Minisztérium is hivatalosan egyenértékűnek tekinti az ausztrál érettségit a magyarral (az itthoni felvételi pontrendszer szempontjából már bonyolultabb a helyzet, munkatársaink adnak felvilágosítást).
Mik a beiratkozási feltételek, kell felvételizzek?
Nincs felvételi, egyszerűen beiratkozol egy ausztrál iskolába. Ami a beiratkozáshoz kell:
- Jelentkezési lap kitöltése (munkatársaink segítenek ebben, a szüleidnek is alá kell írni)
- Előző 2 évről az évvégi bizonyítványod angol fordítása (munkatársaink lefordítják)
- Igazolás az angol nyelvtudásodról (erről még részletesen olvashatsz)
- Tandíj befizetése
Mikor kezdődik a tanév, mikor vannak a szünetek?
A középiskolai tanév január végétől (nekik ez a "szeptemberi iskolakezdés") december közepéig tart. December-januárban van a nyári szünet, júliusban a téli szünet, tehát minden pont fordítva van mint nálunk. Van tavaszi (szeptemberben) és őszi (március/áprilisban) szünet is, és ez a 4 szünet négy negyedévre ("term") bontja fel az iskolaévet. Ezen felül vannak persze állami ünnepek is, amikor nincs tanítás.
Mikor iratkozhatok be?
Külföldi diákok a iskolai negyedévek (term) elején tudnak bekapcsolódni az oktatásba. A legjobb persze, ha az ausztrál iskolaév elején, januárban kezded meg a tanulmányaidat. Az iskolai beiratkozási időpontok az egyes ausztrál államokban eltérhetnek, az összefoglaló táblázatunkban láthatod az egyes negyedévek kezdési és vég időpontját és a szüneteket. A jelentkezési lapot legalább 1 hónappal a beiratkozás előtt kell elküldeni Ausztráliába.
Milyen angol nyelvtudás szükséges a beiratkozáshoz?
Középszintű angol nyelvtudás mindenképpen ajánlatos, hogy meglegyen, mielőtt kimész. Az ausztrál iskolák az IELTS nemzetközi nyelvvizsgát fogadják el külföldi diákoktól, erről munkatársaink mindent elmondanak neked. A másik lehetőség, hogy először egy speciális angol nyelvtanfolyamra iratkozol be (10-20-30 hetes, attól függően, hogy milyen szinten vagy most angolból), ami felkészít az ausztráliai középiskolai tanuláshoz szükséges nyelvtudásra.
Kell egyenruhát viseljek az iskolában?
Az ausztrál iskolák sok hagyományt átvettek a brit oktatás jellemzőiből. Ezek közül az egyik dolog a kötelező iskolai egyenruha (school uniform), ami erősíti az iskolai "csapatszellemet". Nem iskolaköpeny, hanem komplett öltözet, rajta az iskola emblémájával, az "iskola színeiből" összeválogatva. Iskolánként változik, hogy mit kell hordani (van, ahol csak egy pulcsi felső, máshol komplett öltöny, lányoknak ruha, kalap stb.).
Hol fogok lakni?
A vízum szabályok értelmében kiskorú diák nem lakhat egyedül Ausztráliában. 3 lehetőség közül választhatsz:
- Ha kint élnek rokonaid, családi barátok, náluk lakhatsz, ők vállalnak érted felelősséget
- Ha veled utazik legalább az egyik szülőd, vele kell lakjál
- Ha egyedül utazol, egy ausztrál családnál fogsz lakni, teljes ellátást kapsz, ők vigyáznak rád
Milyen szállást, ellátást kapok az ausztrál családoknál?
A családi szállás neve homestay. Ausztrál családok vállalják, hogy befogadnak külföldi diákokat és felelősséget vállalnak értük. Nagyon szigorú kiválasztás után lehet valaki homestay vendéglátó. A családnál teljes ellátást kapsz (reggeli, tízórai a suliba, vacsora, meg közben persze "nasi"), saját szobát, mindent használhatsz a házban, és kb. azt várják el tőled, amit itthon is (rendrakás magad után, szólni, ha késel stb.). A családok nagyon kedvesek, segítenek neked bármiben, akár az iskoláról van szó, akár hazatelefonálásról, barátokról stb.
Hogyan jutok el az iskolába?
A legtöbb diáknak olyan közel van a lakhelye (homestay vagy a rokonai) az iskolához, hogy simán gyalog jár suliba, vagy a "homestay anyuka" elviszi kocsival. De iskolabuszok is járnak, amit ingyenesen vehetsz igénybe. Ha pedig tömegközlekedési eszközzel (busz, HÉV) jársz suliba, diákbérletet vegyél.
Mennyibe kerül a tandíj?
A fizetendő tandíj alapvetően attól függ, hogy hányadik osztályba fogsz járni Ausztráliában, melyik államban, mennyi időre iratkozol be, és hogy állami vagy magániskolában tanulsz. A rád vonatkozó tandíjakat munkatársaink pontosan kiszámolják neked, hívj minket. A tandíj általában NEM tartalmazza a szállás, ellátás, nemzetközi repülőjegy, iskolai egyenruha, tankönyvek árát. Erről irodánkban részletes felvilágosítást nyújtanak munkatársaink.
Szüleim elkísérhetnek, meglátogathatnak, amíg én Ausztráliában tanulok?
Lehetőség van, hogy az egyik (vagy mindkét) szülőd úgynevezett tanulói gyám vízumot (student guardian visa) kapjon, amivel egész végig Ausztráliában tartózkodhat, amíg te iskolába jársz. De azt is lehet, hogy egy "sima" turista vízumot igényelnek, amivel bármikor meglátogathatnak téged akár 3 hónapra is. Természetesen a szülőknek is segítünk a vízum igénylésben.
Dolgozhatok a tanulás mellett?
A tanuló vízum lehetővé teszi, hogy a tanulmányaid mellett maximum heti 20 órában munkát vállaljál (az iskolai szünetekben pedig akár főállásban is dolgozhatsz). A 15 éves kor alatti ún. "gyerekmunkát" viszont bünteti a törvény. Neked elsősorban a tanulás a feladatod, és hogy minél több barátot, élményt szerezzél Ausztráliában. Hidd el, ezzel is elég sok idő elmegy...
Meghosszabbíthatom a tanulmányaimat Ausztráliában?
A tanuló vízumot rugalmasan, többször is meghosszabbíthatod Ausztráliában, anélkül, hogy ehhez vissza kellene jönnöd Magyarországra. Annyi kell hozzá, hogy befejezd az előző tanfolyamodat, beiratkozzál és befizessél egy következő képzésre, és interneten keresztül megigényeld az új tanuló vízumot. Az OZICO munkatársai Ausztrálián belül is rendelkezésedre állnak, segítenek neked az új képzés kiválasztásában, a beiratkozásban és a tanuló vízumod meghosszabbításában. |