Diákmunka Ausztráliában
A tanuló vízumhoz automatikusan csatolnak egy heti 20 órás munkavállalási engedélyt. Sok függ attól, hogy milyen szinten beszélsz angolul, amikor munkát kezdesz keresni, milyen szakmai tapasztalataid vannak, mennyire vagy "bevállalós", talpraesett. A magyar kiutazók szerencsére "a jég hátán is megélnek", és a tapasztalat azt mutatja, hogy a kiérkezés után 4 héten belül már megvan az első munkahelyük. Bármilyen munkát elvállalhatsz, bárhol dolgozhatsz, a fizetésed sincsen korlátozva. A tanuló vízumoddal kapott egyik feltétel, hogy az iskolai órák minimum 80%-án részt kell vegyél. Tehát olyan munkahelyen gondolkozz, amely időben, energiában összeegyeztethető a tanulással.
Kattints az alábbi kérdésekre, hogy mindent megtudhass, ami a tanuló vízumhoz járó munkavállalási engedélyről csak tudni érdemes.
Mennyit dolgozhatok tanuló vízummal?
Tanuló vízummal heti 20 órát dolgozhatsz legálisan, amikor tanítási időszak van az iskolában. Az iskolai szünetekben (és ebből jó sok van Ausztráliában) korlátlanul, akár heti 40 órás főállásban is vállalhatsz munkát legálisan. A tanfolyamod befejezése utáni 1 hónapban, amikor a tanuló vízumod még érvényes, szintén főállásban dolgozhatsz.
A családtagjaim is kapnak munkavállalási engedélyt?
A veled együtt utazó családtagok (házastárs, élettárs, 18 éven aluli gyerek) szintén kapnak munkavállalási engedélyt, amivel max. heti 20 órában dolgozhatnak a vízum teljes ideje alatt. Amennyiben te Master vagy PhD képzésben veszel részt, a veled utazó családtagok korlátlanul dolgozhatnak, de csak ebben az esetben.
Hogyan kell kiváltani az adóazonosító számot?
A munkáltatód az adóazonosító számodat (TFN = tax file number) fogja tőled kérni, amikor alkalmazásba vesz. Az TFN ingyenesen igényelhető, szintén érdemes az interneten keresztül intézni, vagy az Ausztrál Adó Hivatal (ATO) irodáiban személyesen. Postán küldik ki 1-3 héten belül, de már ezalatt is kereshetsz munkát. Az OZICO munkatársai segítenek az adószám kérelemben.
Mi is a "diákmunka"?
A "diákmunka" kifejezést olyan alkalmi, félállású munkákra használjuk, amelyeket jellemzően a tanuló vízummal kiutazók vállalnak Ausztráliában. Ezeknél a munkáknál az a jó, hogy:
- Viszonylag alacsonyabb szintű (de nem nulla!!!) nyelvtudással is végezheted
- Rövidebb időre is vállalhatod (amíg nem lesz jobb, vagy lejár a vízumod)
- Rugalmas időbeosztásban is dolgozhatsz (iskolai időn kívül, este, hétvégén, kora reggel stb.)
- Gyorsan beletanulhatsz a szakmába, nem kell magas szintű szaktudás hozzá
Milyen munkalehetőségek vannak?
Az alábbiakban felsorolunk néhány példát arra, hogy kezdetben milyen állásokat találnak a tanuló vízummal kiutazók Ausztráliában.
Alap nyelvtudás kell, szaktudás nem szükséges
|
Társalgási angol nyelvtudás kell, szaktudás szükséges lehet
|
Magas szintű nyelvtudás kell, szaktudás szükséges
|
Takarítás (irodák, szállodák)
Szórólap osztás
Kocsimosás
Árufeltöltés szupermarketekben
Bútorszállítás
Építőipari segédmunka
Konyhai kisegítő munka
Gyümölcsszedés (szünetekben)
|
Felszolgálás, pincérkedés
Mixer, csapos állás
Kávékészítés (barrista)
Bolti eladó, pénztáros
Kertészkedés
Taxizás
Gyorséttermi munka
Gyermekfelügyelés
Idősgondozás
Recepciózás
Adománygyűjtés
Vendéglátóipari szakmunka (szakács, cukrász, pék)
Építőipari szakmunka (kőműves, kőfaragó, festő, klíma szerelő)
Autószerelő, lakatos
Irodai asszisztens
Telemarketinges munka
|
Könyvelő
Edzői, sportoktatói állás
Szakvégzettséghez kötött munka (számítástechnika, marketing, kereskedelem stb)
Egészségügyi szakmunka (nővér, gyógytornász)
|
Mennyit lehet keresni a diákmunkákkal?
Átlagosan 13-15 dollár/óra nettó órabért fizetnek a különösebb szaktudást nem igénylő "diákmunkákra". Az esti, éjszakai, hétvégi és ünnepnapi műszakpótlékot (ha te ilyen "szokatlan" időben dolgozol) nagyon korrektül kifizetik a munkáltatók. Ily módon ugyanarra a munkára 15-20 dolláros órabért is kaphatsz, ha pl. a hétvégén dolgozol. A szaktudáshoz kötött állásokban (pl. szakács, autószerelő, edző) 15-20 dolláros nettó órabérre lehet számítani, amire még rájönnek az esetleges műszakpótlékok. Bár a vendéglátóiparban helyezkedik a legtöbb diák, de nem a borravaló reménye miatt. Ausztráliában nem kötelező és nem is általános a borravaló adása.
Munkakeresés - Ismerősök, rokonok
Sokaknak eleve azért jut eszébe az ausztráliai tanulás gondolata, mert vannak kint barátaik, kapcsolataik, akik esetlegesen tudnak segíteni a kezdeti időszakban. Ezt érdemes végiggondolni, beszélni, írni a kintieknek, és "finoman" rákérdezni, hogy számíthatsz-re rájuk kezdetben. De ne ess túlzásokba, nekik is megvan a maguk élete...
Munkakeresés - Iskolai szolgáltatások
Egyes partner iskoláink külön díj ellenében (AUD 200-350) munkaközvetítési szolgáltatást nyújtanak. Ennek árát befizetheted még a kiutazásod előtt, vagy a megérkezésed után is. Az iskola segít önéletrajz írásban, az állás interjúkra való felkészülésben, és céges kapcsolatainkon keresztül konkrét állásokat is leszerveznek neked. Ugyanakkor csak bizonyos területeken (főleg vendéglátás) és megfelelő nyelvtudással (legalább alapfok) tudják vállalni, hogy munkát szereznek a diákjaiknak.
Munkakeresés - Osztálytársak, új ismerősök
Több okból is megéri nyitottnak lenni, és barátkozni új emberekkel. Lehet, hogy az egyik osztálytársad, mikor megy haza, pont neked fog szólni, hogy átvennéd-e a munkáját. Ha összeismerkedsz más iskolákban tanuló magyar (és NEM magyar!) diákokkal, tőlük is sok hasznos tippet, tanácsot, és akár konkrét állásajánlatot kaphatsz. Mindig tartsd nyitva a szemed és a füled, a lehetőségek adottak.
Munkakeresés - Újsághirdetések
A nagyobb napilapok (Sydney Morning Herald, The Age stb.) szerdai és szombati számában egy vaskos külön kiadás van tele álláshirdetésekkel (és lakáshirdetésekkel). Helyi apróhirdetési újságoknak, műsor magazinoknak (TNT) is van állás rovata. Megéri felhívni őket, sokan így találnak munkát. Előtte gondold végig, hogy mit fognak kérdezni, és te mit szeretnél megtudni. A telefonos kommunikáció nem a legkönnyebb egy külföldi diák számára, de ha előre begyakorolod, menni fog.
Munkakeresés - Online hírdetések
Több ezer állásajánlat között böngészhetsz az online több álláskereső portálokon már a kiutazásod előtt is. De a tanfolyamod megkezdése után (amikor már megvan a munkavállalási engedélyed) is érdemes rendszeresen rákeresni a téged érdeklő hírdetésekre. Egyes állásokra emailben elküldheted az önéletrajzodat, de főleg telefonos jelentkezésre számítsál.
www.jobsearch.gov.au
www.seek.com.au
www.mycareer.com.au
Munkakeresés - Személyesen
Nyugodtan menj be éttermekbe, szállodákba, a lakhelyed közeli boltba, szupermarketbe, és kérd azt a managert, aki a munkaerő felvétellel foglalkozik (recruitment). Valószínűleg ki kell töltsél egy jelentkezési adatlapot és az önéletrajzodból is legyen nálad (rajta az ausztrál mobil számoddal). Ha éppen akkor nincs is felvétel, ezeken a helyen folyamatosan mennek el a régi alkalmazottak, akiknek a helyére új ember kell.
Munkakeresés - Közvetítő ügynökségek
Nem diákszövetkezetek, mint Magyarországon. Általában szakosodnak bizonyos típusú munkákra. A temporary ("temp"), ideiglenes állásokat hírdető ügynökségek, illetve az event services, party szervező ügynökségeknél érdemes első körben regisztráltatnod magad. Akár több helyen is, mert nem mindig kapkodják el a kiközvetítésedet.
www.daywork.com.au
www.hays.com.au
www.kellyservices.com.au
www.manpower.com.au |