Pénzügyek, bankok Ausztráliában
Az élet a pénz körül forog... remélhetőleg Ausztráliában nem ezt fogod érezni, de azért fontos, hogy tisztában legyél az ausztráliai pénzügyekkel.
Kattints az alábbi kérdésekre, hogy mindent megtudhass, ami az ausztráliai bankokról, pénzügyekről csak tudni érdemes.
Milyen a pénz Ausztráliában?
A pénzegység az ausztrál dollár (AUD vagy A$ a jelölése), a váltóegység a cent (1 AUD = 100 cc). Az ausztrál bankjegyeket műanyagból állítják elő, nagyon érdekesen néznek ki. Elvileg hamisítás, mosás, tépés, gyűrődés biztosak, de azért ne kockáztass :)
Bankjegyek: 5, 10, 20, 50, 100 dolláros műanyag fizetőeszközök
Érmék: 5, 10, 20, 50 centes illetve 1 és 2 dolláros érmék vannak forgalomban
Milyen bankok vannak Ausztráliában és melyikben nyissak folyószámlát?
A nagyobb ausztrál bankok:
A "sima" bankszámla kondíciói nagyon hasonlóak az ausztrál bankokban, a diákok leginkább az alapján választanak bankot, hogy melyik van legközelebb az iskolájukhoz, vagy a lakásukhoz, esetleg melyiket részesíti előnyben a munkáltatójuk.
Miért nyissak ausztrál bankszámlát?
Mert könnyű, gyors és hasznos. Az ausztrál munkáltatók általánosan átutalással fizetik ki a (bejelentett) fizetést. Ha készpénzben is kapod meg a béredet, biztonságosabb a bankszámládon gyűjtögetni, mint a párnahajban :). Nem kell sok készpénzzel rohangáljál, az ausztrál folyószámládhoz kapott bankkártyával bárhol tudsz fizetni (talán csak a piac kivételével), a nagy szupermarketekben éppúgy, mint a szórakozóhelyeken vagy a sarki boltban.
Mikor nyissak ausztrál bankszámlát?
A kiérkezés után minél előbb, annál jobb. Ideálisan a tanfolyamod megkezdése után, amikor már megkaptad az iskoládtól a helyi diákigazolványodat (ez hasznos lehet a bankszámla nyitásnál), de mindenképpen a kiérkezésed utáni 6 héten belül! Ha sokáig húzod, 6 hét után már sokkal több fényképes okmányt, dokumentumot kellene bemutassál ahhoz, hogy bankszámlát nyithassál Ausztráliában. Jobb ezt az elején letudni, amikor még elég egy útlevél és néhány perc, hogy meglegyen az ausztrál bankszámlád.
Hogyan nyissak ausztrál bankszámlát?
Bemész a kiszemelt bank közeli fiókjába. Viszed magaddal az útleveledet, ami kell a személyed azonosításához. Ha párban utaztok, mindketten menjetek be, hogy egyből közös hozzáférésű bankszámlát nyithassatok. Az ügyintézőnek megmondod, hogy bankszámlát szeretnél nyitni. Kapsz egy nyomtatvány, amit kitöltesz és meg is van a folyószámlád. Rögtön megkapod a bankszámla számot, a bankkártyát illetve a PIN kódot pedig postán kiküldik 1 héten belül. Általában semennyi vagy csak nagyon kevés (5-10 dollár) pénzt kell berakjál, hogy folyószámlát nyithass.
Töltsd le információs lapunkat, ami segíthet a bankszámla nyitásnál.
Milyen bankszámlát nyissak?
A "sima" lakossági folyószámla az ún. savings account, ezt minden további nélkül nyithatsz. Tanuló vízummal kiutazóknak érdemes rákérdezni az ún. student account, diákszámla lehetőségére, bár nem mindegyik bank nyújt ilyen szolgáltatást külföldi diákoknak. (próbálkozz a Commonwealth Bank vagy a NAB bankoknál, ha student account-ot szeretnél).
Hogyan kapok ausztrál bankkártyát és milyen kártyát kapok?
Miután megnyitottad folyószámládat, az ügyintéző megmondja, hogy mikor menjél vissza a bankba átvenni a bankkártyádat illetve a társkártyát, ha igényeltetek ilyet (általában 3-5 munkanap). Amit kapsz, az ún. savings card, ami "sima" bankkártya, csak annyit költhetsz róla, amennyi a számládon van, nem mehetsz le "minuszba". A "credit card", amivel hiteled van, csak komoly jövedelmi háttér mellett (és alapvetően ausztrál lakosnak) adható.
Nyithatok Magyarországról ausztráliai bankszámlát, mielőtt kimennék?
Érdemesebb inkább Ausztráliába megérkezve először megnyitni egy számlát, és ezek után magad után utaltatni a Magyarországon maradt pénzedet, amikor szükséged van rá.
Hogyan lehet pénzt küldeni Ausztráliába vagy kintről Magyarországra?
A legbiztosabb és legolcsóbb módja, ha bankon keresztül utalsz, hidd el. Általánosan 3-4 munkanap alatt átér a pénz, és bizonyos százalékba (kb. 0,2%) kerül a nemzetközi utalási költség.
Ennél gyorsabb a Western Union szolgáltatása, néhány perc múlva már fel is veheted a pénzt, de meg is kérik az árát: 5000-50 000 Ft is lehet a kezelési költség.
Hogyan utaltatok Magyarországról Ausztráliába pénzt bankon keresztül?
Nemzetközi vagy deviza átutalási nyomtatványon (vagy a magyar bankod internet banking oldalán) kell pénzt Ausztráliába utalni. Az erre rendszeresített speciális nyomtatvány minden bankban más és más, kérd a banki ügyintézőtől. Az utalással kapcsolatos tudnivalókban az ügyintézők segítenek (remélhetőleg:)). Nyugodtan utalhatsz forint alapú számláról pénzt, amikor kiér, a kinti bank átváltja ausztrál dollárra.
Hogyan utalhatok pénzt Magyarországra az ausztrál folyószámlámról?
Ugyanúgy, ahogy Magyarországról Ausztráliába utalsz. Kérsz az ausztrál bankban egy nemzetközi átutalási megbízási nyomtatványt és arra a magyar bankszámla számot, magyarországi adatokat írod rá. Ez nyugodtan lehet forint alapú folyószámla, amikor az ausztrál dollár megérkezik a magyar bankba, ott deviza vételi árfolyamon automatikusan átváltják és forintban írják jóvá.
Hogy vannak nyitva a bankok Ausztráliában?
A legtöbb bank nyitvatartási ideje: hétfőtől-csütörtökig reggel 9.30-től délután 16.00 óráig és pénteken 17.00 óráig. Bevásárlóközpontokban a bankfiókok általában tovább vannak nyitva.
Hogyan kapok ausztrál adószámot?
Az ausztrál adóazonosító számot, az Australian Tax File Number-t (ATN) a legegyszerűbb az interneten keresztül megkérni, mellesleg ingyenes. Az adószámot 1-3 héten belül postán kapod meg. Az Ausztrál Adóhivatal (www.ato.gov.au) honlapján igényelheted meg az adószámot, és az OZICO munkatársai is segítenek neked ebben.
Milyen további pénzügyi szolgáltatásokat vehetek igénybe Ausztráliában?
Ha részletesen érdekel ez a téma (személyi kölcsönök, befektetések, lekötések, lakáskölcsön, lakásvásárlás stb.), lépj kapcsolatba az OZICO munkatársaival, hogy személyre szabott tanácsokat kapj az ausztráliai pénzügyi befektetési lehetőségekről.
A pénzügyek fontos része az adózás. Olvasd el az ausztrál adózásról szóló oldalunkat is. |