Ausztrália elkötelezett a tekintetben is, hogy olyan innovációs kultúrát teremtsen meg, amely a lehető leghatékonyabban tudja kihasználni a hazai és a nemzetközi információs hálózatokat, amely a kutatás minden területén bátorítja a kreativitást, elősegíti az egyetemi kutatók és az ipar közötti kutatási együttműködéseket, és amely közvetíti a kutatások legújabb eredményeit a szélesebb társadalmi rétegek felé.
A tudományos technológiai innováció motorja a gazdasági növekedésnek. Ausztrália mind helyzetét, mind erőforrásait tekintve jól áll a nemzetközi innovációs versenyben. Ausztráliát élénk és versenyképes gazdasági környezet jellemzi, magas a termelékenység és a gazdaság növekedési rátája, ami ösztönzőleg hat az innovációs késztetésekre.
Nemzetközileg is elismertek az ausztrál újítások: az orvostudományban elért áttörő sikerek, így például a bionikus hallókészülék, a forradalminak számító influenzakezelések, a világ első nanogépei, a kontakt nélküli „okoskártyák” és a belsőégésű motorok egy új koncepciója, az „orbital engines”.
Ausztrália fejlett, világszínvonalú ICT-piaccal rendelkezik. A 2001 júniusát megelőző két esztendő folyamán a növekedés 26 százalék volt (75 millárd ausztrál dollárt kitevő értékben). Az ausztrál kis- és közepes vállalatok több mint 50 százaléka B2B (közvetlen, vállalkozások közötti) elektronikus kereskedelmet folytat az interneten. A lakosság mintegy harmada használja az internetes banki szolgáltatásokat. Az ázsiai–csendes óceániai régióban Ausztrália a negyedik helyen áll a mobiltelefon-használók számát tekintve. Az elektronikus államigazgatás (e-kormányzás) elterjedt az országban, s az ausztrálok egyharmada élt már az online közszolgátatások lehetőségével.
Az ausztrál gazdaság a legfejlett ipari országok egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasága. Az IMD 2003-ban kiadott Világ versenyképességi évkönyve az ausztrál gazdaságot a világ legalkalmazkodóbb gazdaságának minősítette. Az OECD előrejelzései szerint 2004–2005-ben Ausztrália gazdasági növekedése lekörözi az iparilag fejlett világ legtöbb gazdaságának növekedési ütemét. Az évkönyv megállapítása szerint a mintegy 5.9 milliárd US dollár értékű kutatási és fejlesztési (K&F) beruházásaival Ausztrália a világranglista 11. helyén áll. A kormányzati szervek K&F beruházásainak GDP-hez viszonyított arányát tekintve Ausztrália az OECD-országok között is a legelőkelőbb helyen van; megelőzi például az Amerikai Egyesült Államokat is. A kutatásra és fejlesztésre költött pénzeszközök az 1998–1999-es 8936 millió ausztrál dollárhoz képes 15 százalékkal nőttek, azaz 10251 millió ausztrál dollárra emelkedtek a 2000–2001-es időszakban. |